Jednym z fundamentalnych problemów polskiego rynku pracy jest wzrastające bezrobocie. W największej części tyczy się on ludzi młodych, wciąż będących na studiach, ale też osób starszych. W tym ostatnim przypadku sytuacja jest o tyle kłopotliwa, iż większość z nich nie posiada żadnych umiejętności do wykonywania innego zawodu. A teraz to właśnie uzyskane doświadczenie są cechami, które ewentualni pracodawcy przede wszystkim widzą.

Warunki pracodawców są bardzo klarowne – większa płaca jest całkowicie do przyjęcia, ale oczywiście nie za darmo. Jeżeli pracownik posiada skończone warsztaty w branży podejmowanych zadań, a przez to nabył jakieś niezbędne uprawnienia, to pracodawcy nie widzą przeszkód, żeby go dodatkowo wynagrodzić bonusem. Widać jednak spore zmiany w podejściu do samych kandydatów: małą rolę grają teraz ukończone szkoły (oczywiście z pewnymi wyjątkami w takich dziedzinach i na stanowiskach jak ratownik, prokurator czy pedagog itp.), większą rolę przykłada się natomiast do posiadanych kwalifikacji. Niemałe znaczenie ma również doświadczenie na danym stanowisku oraz możliwość bezproblemowego przekwalifikowania się do wykonywania odrębnych prac.

Najchętniej pracodawcy poszukują zaś pracowników elastycznych pod względem grafiku pracy, znających biegle przynajmniej jeden język obcy i posiadających jakiekolwiek doświadczenie.

 

 

 



Źródło: Oczekiwania pracodawców